0312 280 07 70
Hasan Boğuldu Efsanesi | Tatil Dopingi | Tatilinizi Dopingleyin | Eryaman Tur | Günübirlik Turlar Ankara

Hasan Boğuldu Efsanesi

Image

Hasan Boğuldu Efsanesi

Kazdağları eşsiz bir doğa güzelliğine sahip cennet parçasıdır. Bu bölgenin en önemli efsane ve hikayelerinden biride Hasan Boğuldu Efsanesidir.
Bu hikaye çok eskilere dayanmakla birlik de geniş kitleleri etkisi haline almış ve tüm Anadoluda bilinir durumdadır. 

Edremit Körfezi’nde eskiden beri gelenek haline gelmiş çarşamba günleri kurulan yöresel pazarda, köylüler gelerek ellerindeki yetiştirdikleri ya da emek verdikleri ürünleri satar. İhtiyaçları olan ürünleri alarak da alış verişlerini gerçekleştirirdi. Bunun temelinde de Hasan Boğuldu hikayesi yer almaktadır.

Hasan & Emine'nin Hikayesi

Emine Kazdağlarında zirvelerinde bulunan Beyoba köyü'nün en güzel kızıdır. Kendi köyünde yetiştirdiği ürünleri 5 saatlik yolculuğun sonunda dağdan inerek köy çarşısında satarak geçimini sağlamaktadır. Ova Köyününde yakışıklı genci Hasan da aynı şekilde, aynı pazara inip kendi ürettiği ürünleri satmaktadır. Efsanenin iki ismi bu pazarda birbirlerine aşık olurlar ve Hasanboğuldu hikayesi böylelikle başlamış olur. 

Hasan’ın Büyük Aşkı

Zaman içersinde çift birbirlerine açılır ilişkileri başlar ve ailelerine durumu anlatırlar evlenmek istediklerini dile getirirler. Anak Eminenin ailesi bu karardan çok fazla mutlu olmazlar çünkü Hasan’ın Yörük hayatını ağır bulacağı, dayanamayacağı kanısındadırlar. Hasan Boğuldu hikayesinin dram kısmı da böylelikle efsaneye eklenmiş olur.

Hasan’ın Ağır Sınavı

Hasan ve emine birbiriyle evlenmeye kararlı olduğunu gören aile Hasan'ı  test'e tabi tutmak ister 40 okka yani 60 kilogram tuz çuvalını 5 saat'e yakın bir yolculuk sonunda Kazdağları zirvesine yakın bir noktaya sırtında çıkartması istenir. Eğer ki bu görevi başarırsa Emine ile evlenmesine izin verilecektir. Ancak ağır köy şartlarına alışkın olmayan Hasan için fazlaca zor bir sınavdır. Hasan Boğuldu Hikayesi zaten bilindiği gibi güllük gülüstanlık değildir. Hasan Boğuldunun hikayesi dramlarla bezenmiştir ve hazin bir şekilde sona ermiştir. 40 okka çuvalı alarak yola koyulan Hasan'ın önünden emine yola koyulmuş Hasan, Emineyi izleyerek yürümeye devam etmiştir. Hasan için zor olan bu yüke sonunda Hasanın dizleri dayanamaz ve kilometrelerce zorla çektiği çuvalla birlikte yere yığılır. Emine herşeyden habersiz bir şekilde Hasan'ın arkasında olduğunu düşünerek devam etmektedir. Ancak köye vardığında arkasında Hasanı göremeyerek panikle geri dönerek sevdiğ adamı aramaya başlar. Hasan’a hediye ettiği yazmanın gölette yüzdüğünü görünce boğulduğunu düşünür ve kendini yazmasıyla bir çınar ağacına asarak intihar eder. Zamanla dalları Hasan’ın boğulduğu gölete uzanan Çınar, Emine Çınarı; gölet ise Hasan boğuldu göleti olarak adlandırılarak o ölümsüz aşkın izini günümüze kadar taşır.

 

Daha önce ele aldığımız Sapanca Gölü yazısını okumanızı öneriyoruz. 

Sign In